Požár v Ethanol Energy a.s. dne 9.6.2014

V 8hod 17 minut mi volal syn, že se necítí bezpečně v Goldbeck Prefabeton, neboť se někde v oblasti kotelny EE obrovským způsobem kouří. Kouř doprovázel ohromný řev z neznámého zdroje. Okamžitě jsem volala panu starostovi. Ten mi sdělil, že o nic nejde. Jen hoří trafostanice v lihovaru. JEN HOŘÍ TRAFOSTANICE V LIHOVARU!!!!!! Žádné hlášení rozhlasu, nic. Jen pan místostarosta mi okamžitě zavolal, že hasiči již jedou. Ale dle slov syna od vypuknutí požárů to bylo 15 minut.

Předseda spolku pan Rudolf kolem půl deváté volal starostovi. Dostalo se mu informace, že prý paní ředitelka Marečková říkala, že se jednalo o omyl, že došlo jen k výpadku proudu a hasiči byli zavoláni jen omylem. Tedy žádný požár.

Infosmska obce Vrdy je neuvěřitelná. Po 32 minutách -  Požár trafostanice, rozvodny I.ST Kutná Hora, Vrdy, Skolská 118 - část areálu bývalého cukrovaru. NO JE TOHLE MOŽNÉ? Proč se nenapíše v lihovaru?

Hlášení obecního rozhlasu v 9.30 hod. Takříkajíc s křížkem po funuse!!! Můžeme hovořit o štěstí, že nevypadl proud v celé obci. to by jako obvykle nefungovalo nic. Ani rozhlas, ani infosmsky. A tak bychom se třeba ani nedozvěděli, že jsme vlastně už před hodinou třeba byli vystaveni nebezpečí! Jak vlastně funguje výstražný systém včasného varování před nebezpečím? Proč nezněly požární sirény?????

Na to, proč nezněla požární siréna jsem se telefonicky dotázala generálního ředitele EE ing. Kubů. ten mi sdělil, že na tuto otázku mi neumí odpovědět, ale že tak učiní písemně. Ke dni 10.7. 2014 musíme konstatovat, že odpověď jsme stále nedostali.

Toto je informace z netu NOVINKY.CZ

Požár v areálu cukrovaru ve Vrdech způsobil škodu 15 miliónů

Technická závada byla s největší pravděpodobností příčinou požáru, který v pondělí ráno zachvátil areál cukrovaru ve Vrdech na Kutnohorsku. Plameny zachvátily zásobník uhlí a poškodily i technologické zařízení. Nikdo nebyl naštěstí zraněn. Škoda se ale pohybuje kolem patnácti miliónů. Uvedla to mluvčí krajských hasičů Lenka Kostková.

Informaci o požáru hasiči dostali kolem 08:15. Vyhlásili druhý poplachový stupeň a vyslali na místo dvě profesionální jednotky a sedm dobrovolných sborů, kterým pomáhali i hasiči z Pardubického kraje. Před devátou dostali hasiči plameny pod kontrolu a půl hodiny před polednem požár zlikvidovali. Zůstávají ale stále na místě a místa zasažená ohněm ochlazují.

CO TO JE CUKROVAR VE VRDECH? NIC TAKOVÉHO  JIŽ NĚKOLIK  LET  VE VRDECH NEEXISTJE.

Přesto i ČT 24 přineslo zprávu, že požár ve vrdovském cukrovaru způsobil škodu za 15 milionů.

Dle telefonické informace mluvčí hasičského záchraného sboru máme informaci, že zkrat  na elektroinstalaci s největší pravděpodobností způsobil zahoření zásobníku na uhlí, který je do současné doby /13.25/ hasiči ochlazován. Zároveň jsme mluvčí sdělili, že se nejedná o cukrovar ale o lihovar. A požadovali jsme změnu informací, které jsou nepřesně uveřejňovány.

Toto je článek v Kutnohorském deníku:

Požár v areálu cukrovaru ve Vrdech způsobil škodu 16,5 milionů korun

Hasičský zásah v areálu cukrovaru ve Vrdech.

Hasičský zásah v areálu cukrovaru ve Vrdech. Autor: Luboš Kovanda

dnes 12:57

Vrdy – V areálu bývalého cukrovaru ve Vrdech na Kutnohorsku v pondělí ráno hořelo. Plameny zachvátily zásobník uhlí a poškodily i technologické zařízení firmy Ethanol Energy, která se zabývá výrobou bioetanolu.

 

Příčinou byla technická závada, škoda byla vyčíslena na 16,5 milionu korun," sdělila mluvčí krajských hasičů Lenka Kostková.

Informaci o požáru hasiči dostali kolem 8:15 hodin. Vyhlásili druhý poplachový stupeň a vyslali na místo profesionální hasiče ze stanice Čáslav a Kutná Hora. Spolu s nimi zasahovalo i dalších sedm dobrovolných jednotek, mezi kterými byli i hasiči z Pardubicka. Požár podle Kostkové vznikl kvůli probíjení elektrické energie přívodními kabely. Hasičům se podařilo zachránit hodnoty za 41 milionů korun, dodala mluvčí.

Před devátou hodinou dostali hasiči plameny pod kontrolu a půl hodiny před polednem požár zlikvidovali. 

Firma Ethanol Energy denně produkuje zhruba 2000 hektolitrů bioetanolu, který se používá jako přísada do benzínu. Při výrobě vznikají také vedlejší produkty, jako je třeba technický alkohol.

Autor: Redakce

V 16.25 jsem dostala od technického ředitele EE ing. Seghmana mail, ve kterém psal, že byl v celém areálu vypnut preventivně elektrický proud, tudíž nešla ani síť internetu. Prý nehrozilo žádné nebezpečí a ani nehrozí.

ZPRÁVY  TV BARRANDOV

Přinesly objektivní zprávy a dokonce si nepletly cukrovar s lihovarem. Zasahovalo devět požárních jednotek i z Pardubického kraje.

Spolek pro zdravé Vrdy obdržel po 21 hod. t9.6.2014 od personální ředitelky ing. Olgy Marečkové následující tiskové prohlášení

Tisková-zpráva-požár.docx (11137)

Toto tiskové prohlášení bylo umístěno i na stránkách obce. Bylo již vymazáno. Důvody? Nebudeme komentovat.

idnes,cz

 

V areálu cukrovaru hořelo. Zničený zásobník na uhlí stojí 16,5 milionů

  13:02,  aktualizováno  15:19
Zásobník na uhlí ráno vzplál v areálu cukrovaru ve Vrdech na Kutnohorsku. Hasiči se potýkali s ohněm déle než tři hodiny. Způsobená škoda se vyšplhala na 16,5 milionu korun, pravděpodobnou příčinou je technická závada.

 

Hasiči vyjeli k požáru patnáct minut po osmé hodině ranní. Profesionálům z Čáslavi a Kutné Hory asistovalo sedm dobrovolných jednotek z okolí i hasiči z Pardubického kraje.

"O půl osmé velitel vyhlásil druhý poplachový stupeň, po dvaceti minutách hasiči dostali požár pod kontrolu," popsala mluvčí krajských hasičů Lenka Kostková.

Asi dvacet minut před polednem se hasičům plameny podařilo zcela zlikvidovat.

"Příčinou vzniku ohně je průboj elektrické energie přívodními kabely. V současné době je v areálu instalována technologie výroby bioethanolu. Jednotky se postupně vracejí zpět na základny," upřesnila po čtrnácté hodině mluvčí.

Škoda způsobená na zásobníku a souvisejícím zařízení vystoupala přes šestnáct milionů korun. "Majetek za 41,3 milionů korun byl uchráněn," dodala Kostková.

Zdroj: https://praha.idnes.cz/pozar-v-arealu-cukrovaru-vrdy-dkv-/praha-zpravy.aspx?c=A140609_125553_praha-zpravy_mav

 
 

 

Dne 11:6:2014 jsme obdrželi jako spolek dopis od starosty SDH pana Feruse.

---------- Původní zpráva ----------
Od: František Ferus
Komu: spzv.o.s@seznam.cz
Datum: 11. 6. 2014 21:12:56
Předmět: Hasiči Vrdy


Vážení členové spolku. Dovolte mi krátce reagovat na váš článek ohledně požáru rozvodny Ethanol Energy ve Vrdech. Netuším kdo ho psal (není autor pod článkem) a tak vás oslovuji všechny. Předem si dovoluji upozornit, že nejsem zaměstnancem lihovaru a v tomto mailu hovořím pouze a jen za sebe. Taktéž nehodlám obhajovat kroky jak vedení lihovaru nebo obce. Dovoluji si pouze upozornit na pár nesrovnalostí  které jste, zřejmě ve snaze využít této události ke svému zviditelnění, vypustili do světa bez ověření. Předně čas dojezdu požárních jednotek. Zde bych rád (a s hrdostí) vyzdvihl jednotku JPO III Vrdy, která obdržela oznámení o požáru v 8:16. V 8:20 (!!!!!!) vyjela k požáru s cisternovým vozidlem CAS 25 a v 8:22 byla na místě zásahu. Takřka současně s HZS Čáslav, která přijela o 10 vteřin později. Kde máte oněch 15 minut prodlení, o kterých hovořil něčí syn v telefonu a který se necítil bezpečně a tak nám měřil časy? :-)  Berte prosím ještě v úvahu rozdíl mezi oznámením události na tísňovou linku a časem výjezdu. Oznámí-li někdo požár později a my vyjedeme až s tímto zpožděním, časy se sčítají. V tomto případě bych uvážil i to, že zaměstnanci lihovaru se snažili obětavě požár uhasit sami a v podstatě se jim to podařilo. Domnívám se ale, že technické detaily události budete ještě žádat jinde a tak se k tomu nebudu vyjadřovat. V závěru bych se ještě rád vyjádřil k jedné drobnosti. Jedná se o vámi zmíněný hluk, který jste nikdy neslyšeli. Zde mi dovolte abych podpořil paní Marečkovou. Ta vám zcela pravdivě uvedla, že zmíněný hluk pochází z vypouštěné páry. Byl jsem toho osobně svědkem! To, že vám hluk připadal tak šílený a neznámý bylo proto, že pára vycházela pod velkým tlakem a v krátkých impulzech. Zřejmě prací přetlakových ventilů, ale to je opět technický detail, který si musíte ověřit jinde. Nechápu, jak můžete tvrdit lidem, že žádná pára nevycházela. Mám z toho pocit, že jste chtěli tento zvuk vydávat za předzvěst obrovského výbuchu. Pohyboval jsem se se svojí jednotkou v blízkosti těchto výdechů páry a tak si dovolím tvrdit, že jste vypustili ne páru, ale kachnu. Pokud by jste si řádně prohlédli fotografii, kterou jste uveřejnili všimli by jste si, že v pravé části uprostřed (nad levou částí závory) je viditelný sloup páry o kterém tady hovořím. V závěru chci ještě jednou zdůraznit, že zde prezentuji pouze své soukromé názory a že samozřejmě souhlasím se zveřejněním svého dopisu na vašich nebo jiných stránkách. Pokud jsem uvedl informace, které by mohly někoho poškodit, žádám o upozornění na tuto skutečnost a já se veřejně omluvím. Taktéž chci požádat, aby tento dopis nebyl nijak spojován s posuzováním škodlivosti či neškodlivosti lihovaru v naší obci.
 
          S pozdravem, František Ferus
                    starosta SDH Vrdy
                       Sluneční 384
                     tel. 775 923 992           
A zde je moje odpověď  /tedy autorky tohoto seznamu informací- Lenky Bochníčkové/

---------- Původní zpráva ----------
Od: LenkaBochnickova@seznam.cz
Komu: fefetah@seznam.cz
Datum: 12. 6. 2014 13:30:46
Předmět:


Vážený pane Ferusi!
Třeba se Vám to nebude zdát pravdivé, ale já si opravdu vážím toho, že jste mi napsal svůj názor. Neboť naprostá většina těch, u kterých bych čekala, že se ozvou,  mlčí.
O Vás je mi známo, že Vás nenechávají špatné věci v klidu. A Vy jistě uznáte, že já nejsem hasič, ale ženská, která se jen bojí o děti své i cizí. A nejen o děti.
V žádném případě nezpochybňuji rychlost vašeho dojezdu k požáru. Já také zveřejnila / ano, jsem to já, která celý den přinášela občanům Vrdů zprávy na našich stránkách/, že to trvalo 15 minut od vypuknutí!!!!! požáru.  My vás hasiče  neobviňujeme, my si vaší práce nesmírně vážíme. Zvláště vás dobrovolných hasičů. A že to někdo stopoval se nedivte. Když někde hoří,  každý čeká na hasiče jak na smilování boží. Každá minuta se zdá dlouhá a vám, kteří jedete k požáru zase krátká.
Vám jsem i ochotna věřit  ten hluk, který tedy vycházel z přetakových ventilů. Vám ano. Ale když dostanu informaci od zdroje, kterému už po předchozích špatných zkušenostech nemohu věřit, tak tomu zdroji  prostě nevěřím.
Jen by mne zajímalo, jestli jste napsal dopis do Ethanol Energy a.s., kdo vypustil ne kachnu, ale obrovskou labuť s informací, že hoří v areálu cukrovaru  či areálu bývalého  cukrovaru?
Ano, máte pravdu v tom, že to co se stalo v pondělí, chceme použít jako příklad toho, co by se už nemělo opakovat. Můžete mne nebo nás podezírat z čehokoliv, ale jde nám opravdu jen o to, aby se ve Vrdech dalo žít. Pokud možno spokojeně ale hlavně bezpečně. Aby se nemohlo opakovat, že vypukne požár, žádné sirény se neozvou, občané nejsou informováni o tom, že ten šílený hluk je jen z přetlakových ventilů, že hasiči jsou již na místě požáru a že nehrozí nebezpečí. Ono by to byl opravdu takový problém pustit obecní rozhlas a okamžitě informovat, co se děje?
Ale to se ptám na nesprávném místě.  Každopádně Vám děkuji za dopis. A hlavně za profesionálně odvedenou práci v pondělí 9.6.2014 v areálu Ethanol Energy a.s.!
S pozdravem Lenka Bochníčková

25.6.2014 Spolek pro zdravé Vrdy poslal následující žádost obecnímu úřadu

Věc: Žádost o projednání ve věci včasného varování občanů obce

 

V návaznosti požáru v továrně Ethanol Energy a.s. (v těsné blízkosti Základní škola, obytné domy, frekventované ulice), podáváme podnět k projednání a zpracování jasně daných pravidel k varování občanů obce Vrdy v případě mimořádné situace a to nejen v návaznosti na uvedenou továrnu. Navrhujeme, aby byl Zastupitelstvem obce projednán a zpracován systém včasného varování občanů v případě výskytu mimořádných situací, případně zvolena bezpečnostní komise v čele s panem starostou (přístup k prvotním informacím), která by dohlížela a byla odpovědna za správnou funkci systému včasného varování. Pokud již nejsou, vypracovat, případně zveřejnit evakuační plány pro základní i mateřské školy.

 

Žádost s návrhem vypracoval Spolek pro zdravé Vrdy dle Zákona č. 128/2000 Sb., k čemuž se připojili níže podepsaní občané obce, aby byly splněny podmínky uvedeného zákona.

Děkuji,

s pozdravem

jménem výboru SPZV, o.s.

Jaroslav Rudolf

předseda

 


Obec si přiznala, že na jejím území je lihovar a nikoliv cukrovar. Podnikne kroky ke zvýšení bezpečnosti svých občanů.

02.07.2014 06:50

Na včerejším Zastupitelstvu obce Vrdy byl projednán mimořádně / na žádost Spolku pro zdravé Vrdy/ zařazený bod jednání. Týkal se toho, že správně nezafungoval  systém včasného varování obyvatelstva v případě požáru v Ethanol Energy a.s. dne 9.6.2014. Všichni přítomní se shodli na tom, že se takováto situace již nesmí opakovat. Přijali usnesení, které by mělo stanovit  povinnosti a kompetence vedoucích pracovníků OÚ v případě vzniku mimořádné události.. Budou osloveni odborníci z IZS, aby se vypracovaly aktuální evakuační plány pro školu a školky, Je nutné zvýšit informovanost občanů, jak se mají chovat v případě mimořádné události. Splněním tohoto bodu usnesení ZO byl pověřen pan místostarosta Ing. Mlynka.

Toto jsme jako spolek požadovali již delší dobu, teprve požár v lihovaru zastupitelům ukázal, že nelze přehlížet to, že máme v obci chemičku vyrábějící hořlavinu I třídy.

 Přesné znění  Usnesení č. 30/2014

ZO ukládá místostarostovi obce p. Ing. Miloši Mlynkovi, aby zajistil  zpracování systému  včasného varování občanů v případě mimořádných událostí v obci vč. evakuačních plánů a předložil tento dokument zastupitelstvu obce ke schválení.

 

  VYJÁDŘENÍ HZS STŘEDOČESK0HO KRAJE, které obdržela obec Vrdy, neboť i další lidé se zajímali o to, proč nezněly sirény a proč se hovořilo o požáru v bývalém cukrovaru. Tento dokument uveřejňujeme proto, aby zůstal viditelný. Obec ho nepochybně ze svých stránek opět záhy smaže, stejně jako tiskové prohlášení o požáru od ing. Marečkové.

Vrdy_lihovar stanovisko HZS.pdf (199113)