Cihelna na Vinici
Vrdovská cihelna na Vinici?
Ano, kdo si pod pojmem vrdovská cihelna vybaví jen Čapkovu cihelnu u Horních Bučic, ten bude překvapen. Cihelna byla i v části obceVinice, která do dnešních dnů patří k obci Vrdy. Jinak řečeno, kolem vinického náhonu v obci Vinice, to je to místo, o kterém píšu.
V okolí se nacházela cihlářská hlína ve vrstvě 3 metry. Voda na zvlhčení hlíny byla brána z náhonu. Jenže jak byla hlína postupně odtěžována, tak cihláři museli nosit vodu na čím dál tím větší vzdálenosti. Na 120 kroků /na krumpolcích/ až po čtyřech putnách. A spotřeba vody nebyla malá. Na 1 000 cihel bylo potřeba 120 puten vody. Těch tisíc cihel byla práce pro 12 cihlářů a stála 12 zlatých. A za těch 1000 cihel údajně dostal cihlář 1 zlatý a 40 krejcarů. Práce probíhala tak, že odpoledne cihláři máčeli hlínu na druhý den a ten druhý den museli vyrobit v počtu tří mužů těch 1000 cihel. Takže cihlář vydělal za den svou nesmírně namáhavou prací nějakých 46 krejcarů. Za to se nechalo koupit 6 kg chleba nebo 9 kg černého chleba , 4,5 kg hladké mouky, 1 kg másla, nebo 4 kg řepkového oleje, na kterém chudí lidé smažili.
Cihelna byla postavena někdy kolem roku 1800 mlynářem Špinarem. Později ji vlastnil mlynář Kodeš. Tutéž cihelnu i s mlýnem zakoupila firma Scholler, která vlastnila i vrdovský cukrovar. Do pece se vešlo 18 000 cihel a tašek. Skládaly se postupně 3 vrstvy cihel, 12-13 vrstev tašek a na vrch opět tři vrstvy cihel. Takto naplněných pecí se za jeden rok podařilo vypálit 8-12.
Když bylo třeba vodu nosit už opravdu tak daleko, dal nájemce pan Horák vykopat studnu, ze které se brala voda. Kolem roku 1896 se však přestalo v cihelně pálit, protože hlína byla vytěžena a majitelé okolních polí chtěli za pozemky příliš mnoho. Studna byla překryta v hloubce 1m pod povrchem mohutnými kameny ze Starkoče. Na ni se narazilo, když v roce 1920 bylo na pozemcích, odkud se těžila cihlářská hlína, byly kolem roku 1920 postaveny nové domy. Čtyři byly v katastru Vinice a tři ve Vrdech. Studna byla vyčištěna a používána. Ozve se někdo, kdo ví, kde ona studna byla?
Tyto informace mi poskytl časopis Podoubraví, který vycházel v meziválečném období a za druhé světové války. A na co se ještě při stavbě domů na Vinici narazilo? To zase příště.